facebook youtube

Zwalczanie gryzoni – słowniczek pojęć

Rozpoczynamy walkę z gryzoniami. Czy wiemy wszystko na ten temat? 

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na nurtujące pytania:

czym są antykoagulanty,
co to jest infestacja,
czy też jaką trutkę wybrać.

Przeczytaj uważnie wskazówki ekspertów.

Czym są antykoagulanty?

Są to substancje stosowane w preparatach gryzoniobójczych, które charakteryzują się następującymi cechami:

  • wykazują skuteczność wobec myszy i szczurów, a także wobec innych gryzoni, takich jak nornice i karczowniki,
  • skutecznie zwalczają gryzonie po spożyciu przez nie niewielkiej dawki,
  • wpływają na działanie wątroby jako antagoniści witaminy K, zaburzając syntezę czynników krzepnięcia krwi zależnych od witaminy K; Witamina K jest antidotum,
  • działają z opóźnieniem, co nie wzbudza nieufności.

Opis substancji czynnych, które mogą Państwo znaleźć w produktach gryzoniobójczych oferowanych przez Agro-Trade:

Brodifacum – silny antykoagulant, który działa przy bardzo niskim spożyciu. Szacuje się, że dawka wielkości 5% dziennego zapotrzebowania myszy i szczurów na pokarm, stanowi dla szkodników dawkę śmiertelną. Jednorazowe pobranie może oznaczać eliminację gryzoni.

Bromadiolon – antykoagulant najczęściej stosowany w Europie. Bromadiolon jest przeznaczony do zwalczania wszystkich gryzoni. Szczególnie skuteczny w zwalczaniu szczurów.

Difenacoum – jedna z najbardziej skutecznych substancji dostępnych na rynku. Doskonale sprawdza się w zwalczaniu myszy. Jest skuteczna już po spożyciu dwóch małych dawek. W stosunku do pozostałych substancji charakteryzuje się mniejszą toksycznością wobec zwierząt domowych (znacznie niższą niż wobec myszy i szczurów).

Difetialon – jedna z silniejszych na rynku substancji czynnych, która w ograniczonym stężeniu jest stosowana do produkcji przynęt przeznaczonych dla użytkowników powszechnych.

Infestacja = liczebność osobników, liczebność szkodników.

Charakterystyka formulacji – wiele postaci jeden cel- Zwalczanie myszy i szczurów!

Pasta – miękka postać przynęty w formie tłustej pasty zamknięta w saszetce. Podczas stosowania preparatu nie należy usuwać saszetki. Tłusta pasta jest nieodpartą pokusą i tym samym pierwszym wyborem gryzoni w stosunku do konkurencyjnych, dostępnych pokarmów. Dostępna w Agro-Trade pasta gryzoniobójcza Murin wzbogacona jest o ziarna słonecznika lub o ziarna słonecznika i konopi – w zależności od produktu. Konopie budzą wśród gryzoni chęć powrócenia do pozostawianej przynęty.

Granulat – drobny granulat wyprodukowany ze zbóż. Tak zwany pellet to przystępna i atrakcyjna formulacja dla gryzoni, przypominająca zasoby żywności. Twardy granulat zaspokaja potrzebę gryzienia i jest dodatkowo odporny na oddziaływanie warunków atmosferycznych takich jak np. słońce bądź temperatura. Granulat warto stosować z dala od miejsc w których utrzymuje się wilgoć.

Blok- specjalne kostki parafinowe o różnorodnych wielkościach dopasowanych do panujących warunków i miejsc zastosowania. Wchodząca w skład produktu parafina chroni kostki przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych i na długo zachowuje właściwości preparatu. Doskonale sprawdza się stosowany w wilgotnym środowisku, w tym w norach. Formulacja jest przygotowana w taki sposób, aby zaspokajała szkodnikom potrzebę gryzienia. Wyprodukowana z różnych składników spożywczych doskonale sprawdza się jako przynęta.

Czym jest użytkownik profesjonalny i profesjonalny przeszkolony?

Użytkownik profesjonalny to osoba, która prowadzi działalność gospodarczą i zwalcza szkodniki w ramach ochrony własnej działalności.

Użytkownik profesjonalny przeszkolony to osoba, która została przeszkolona w zakresie DDD i świadczy usługi z zakresu m.in. deratyzacji innym podmiotom.

IPM – integrowane zwalczanie szkodników – to zespół działań, które mają na celu zwalczanie szkodników poprzez