Wyhodowanie zbóż wymaga sporych nakładów pracy i pieniędzy. Aby uzyskać obfity plon, trzeba nie tylko przestrzegać norm siewu i nawożenia, ale również mieć nieco szczęścia w postaci sprzyjających warunków atmosferycznych. Zwiezione zboża trzeba potem odpowiednio przechowywać, aby zachowały swoją wartość. Oznacza to także ochronę przed szkodnikami.
Jakie straty powodują szkodniki i dlaczego należy z nimi walczyć?
Szkodniki magazynowe to:
- roztocza,
- owady,
- gryzonie,
- a także ptaki.
Najbardziej niebezpieczne, bo niewidoczne gołym okiem, są te pierwsze, choć żerują jedynie w uszkodzonych ziarnach. Owady powodują zarówno straty bezpośrednie (poprzez ubytki masy ziarna), jak i pośrednie – wskutek jego zanieczyszczania. Ziarno ulega zawilgoceniu, zagrzewa się, a w konsekwencji pleśnieje. Ptaki je zjadają i brudzą w magazynach odchodami oraz pierzem. Zboża zaatakowane przez szkodniki stają się praktycznie bezwartościowe, dlatego nie należy zapominać o stosowaniu środków owadobójczych i deratyzacyjnych.
Jak zabezpieczyć zbiorniki przed szkodnikami?
Podstawą działania jest staranne, dokładne umycie pustego magazynu. Dopiero potem można wykonać dezynfekcję poprzez oprysk i zamgławianie. Nasza hurtownia środków dezynfekcyjnych oraz owadobójczych oferuje wszystko, co niezbędne do przeprowadzenia tych procesów. Można je wykonać samodzielnie lub zlecić wyspecjalizowanej firmie, dbając o równomierne rozprowadzenie preparatów w pomieszczeniach magazynowych. Środki owadobójcze utrzymują wtedy swoje działanie przez dłuższy czas.
Co sprzyja rozwojowi szkodników w magazynach, budynkach i silosach?
W pomieszczeniach magazynowych panuje wysoka wilgotność i temperatura powyżej 5°C. Światła jest niewiele, za to nie brak zakamarków, w których szkodniki mogą się ukrywać. Ich jedynym naturalnym wrogiem jest… człowiek. Przede wszystkim jednak szkodniki kusi ogromna obfitość pokarmu. Wiele z nich źle znosi niskie temperatury, niektóre jednak potrafią przetrwać nawet mróz.
Jak skutecznie zwalczać szkodniki w magazynach zbóż?
Najlepiej jest stosować środki owadobójcze i deratyzacyjne w pustych obiektach w temperaturze powyżej 5°C. Skuteczne preparaty do zamgławiania to m.in.:
Do oprysków możemy polecić:
Z kolei do walki z gryzoniami polecamy preparaty deratyzacyjne serii Murin. Mają one właściwości mumifikujące i są odporne na wilgoć, pleśń oraz wysokie i niskie temperatury.
Oferta na preparaty gryzoniobójcze dostępna pod linkiem:
Trutki na gryzonie – Agro-Trade.pl