facebook youtube

Walka z osami w naszym otoczeniu

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu to dla większości z nas sama przyjemność. W miarę wzrostu temperatury w naszym otoczeniu pojawia się coraz więcej nieproszonych, niekiedy zagrażających naszemu zdrowiu, gości. Wyjątkowo nieprzyjemne dla ludzi jest bliskie towarzystwo os i szerszeni. Szerszenie, należą do rodziny osowatych i są największymi owadami z tej rodziny, występującymi w Polsce.

Są to najbardziej jadowite stawonogi, które mają zdolność do wielokrotnego żądlenia bez utraty narządu jadowego. Wielokrotność użądleń w krótkim czasie, może zagrażać zdrowiu i życiu przeciętnego człowieka, a osoby szczególnie uczulone na jad mogą znacząco ucierpieć już przy jednym użądleniu. Bardzo niebezpiecznymi mogą być użądlenia w okolicach przełyku i na szyi.

Wiele czynników może doprowadzić do sytuacji rozdrażnienia os, co może wiązać się z atakiem i próbą użądlenia. Mogą to być:

> Naruszenie gniazda
> Nagłe ruchy, np. odganianie owada,
> Energiczne ruchy zwierząt w otoczeniu, np. bieganie psa, machanie ogonem,
> Intensywny zapach perfum,
> A nawet ciemne lub bardzo jaskrawe barwy na tkaninach, np. kolor ubrania.

Tryb życia os i szerszeni może powodować, oprócz ukąszeń, szereg szkód w otoczeniu człowieka. Mogą roznosić rozmaite drobnoustroje chorobotwórcze np. na produkty żywnościowe. Żerują one bowiem na padlinach, nierzadko na wysypiskach śmieci i odpadach, a także w miejscach zanieczyszczonych fekaliami. Dodatkowo szerszenie mogą niszczyć drzewka owocowe, krzewy oraz elementy konstrukcji drewnianych i mebli w celu pozyskania materiału na budowę gniazd.

Ważne jest aby zabezpieczyć swoje otoczenie przed zagnieżdżeniem się tych nieprzyjemnych sąsiadów. Wczesną wiosną warto rozejrzeć się dookoła i usunąć z zakamarków ewentualne szczątki gniazd. Zniechęci to owady do ponownego zagnieżdżenia się. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu upodobają sobie nasze otoczenie i domowe metody okażą się nieskuteczne polecamy zamontowanie pułapki na osy SILENCE wielokrotnego użytku. To prosta w użyciu ekologiczna pułapka, która zwabi nieproszone towarzystwo os i zapewni nam poczucie bezpieczeństwa na działce, ogrodzie i w gospodarstwie.

Zapraszamy na stronę produktu  Pułapka na osy Silecne!