Sposoby na zwalczenie insektów w chlewni
Może się wydawać, że problem insektów negatywnie wpływa jedynie na komfort pracy człowieka. Jednak tak nie jest. Obecność owadów w chlewniach, wywołuje ogromny stres u zwierząt. Przyczynia się do znacznego zmniejszenia spożycia przez nie paszy, co przekłada się na znaczny spadek wydajności hodowli. Staje się to także powodem wielu chorób. W efekcie spada się opłacalność. To właśnie dlatego każdy hodowca powinien stosować odpowiednie insektycydy na muchy i inne środki owadobójcze.
Kiedy zabezpieczyć obiekt inwentarski przed insektami?
Moment, w którym warto przeprowadzić działania zabezpieczające obiekt, odgrywa olbrzymią rolę w kontekście zatrzymania rozmnażania się insektów. Zbyt późna dezynsekcja chlewni może nie osiągnąć oczekiwanego rezultatu i tym samym przyczyni się do pewnych strat w zyskach. Preparat owadobójczy należy rozpylić przed rozpoczęciem początkiem cyklu hodowlanego, na etapie przygotowywania budynku do zasiedlenia. Dzięki temu powstaną możliwie najlepsze warunki sanitarne, które umożliwią zwierzętom zdrowy chów, a właścicielowi prowadzenie skutecznej kontroli.
Najskuteczniejsze metody walki z insektami
Pojedyncze zabiegi nie przyniosą pożądanego efektu. Skuteczne procesy dezynsekcji chlewni powinny składać się z kilku różnych działań. Jedynie kompleksowe podejście do problemu zapewni odpowiednie warunki w obiekcie. Ważne jest przede wszystkim zapobieganie. Zacząć należy od bardzo dokładnego wysprzątania budynku, usunięcia resztek pasz, odchodów i wszystkich larw owadów. Po zabiegu mycia i dezynfekcji należy przystąpić do dezynsekcji. Na ściany i posadzki warto nanieść preparat owadobójczy – albo metodą oprysku albo metodą zamgławiania. Doskonale sprawdza się tu metoda zamgławiania termicznego lub ULV przy użyciu zamgławiaczy marki Igeba. Preparaty przeznaczone do dezynsekcji przez zamgławianie to między innymi:
Draker 10.2,
Duracid EC,
ALL 1,
CY 10.
Aby skutecznie ustrzec się przed inwazją owadów należy również uwzględnić eliminację larw. Do tego typu zabiegów należy użyć preparat zwany larwicydem.
Radikal na larwy 3-składnikowy to wyjątkowo skuteczny preparat eliminujący larwy i zapobiegający ich przepoczwarczeniu w postać dorosłą. W eliminacji larw najważniejsze jest, aby pokryć dokładnie trudno dostępne miejsca i szczeliny larwicydem.
Działanie kompleksowe w walce z owadami, w szczególności z muchami powinno obejmować również zabiegi związane z rozwieszaniem systemów lepowych w pomieszczeniach inwentarskich oraz w pomieszczeniach socjalnych, korytarzach oraz wszystkich miejscach, w których zaobserwować można inwazję much.
Warto również wykorzystać pułapki na muchy do stosowania na zewnątrz. Jednym z takich rozwiązań jest pułapka wielorazowego użytku ENTERFLY. To 3 litrowa pułapka, która doskonale sprawdza się zastosowana w odległości kilu metrów od budynków. Skutecznie ogranicza liczbę much, które przedostają się do wewnątrz.
Przeciwdziałanie
Nawet najlepiej przeprowadzone zabiegi zapobiegające pojawieniu się owadów, nie zlikwidują problemu całkowicie. Mogą one jedynie w dużym stopniu zmniejszyć skalę zjawiska. Kiedy insekty zagnieżdżą się w obiekcie, potrzebna będzie bezpośrednia dezynsekcja chlewni. W tym celu wykorzystuje się insektycydy na muchy, które występują pod postacią preparatów przeznaczonych do oprysku. Rozpylane środki owadobójcze jak np. Duracid EC, Saetta czy CY10 w dużym stopniu zmniejszą populację owadów. Należy pamiętać, że podczas ich używania zwierzęta powinny zostać wyprowadzone. Jeżeli nie ma takiej możliwości przydatny okaże się preparat owadobójczy pod postacią farby, którą nanosi się na ścianę (np. ATTAK, SoFast). Takie zabiegi powinny przynieść pożądany efekt. Jeżeli jednak muchy i komary wciąż latają, a ich liczebność rośnie, trzeba sięgnąć po substancje o wydłużonym działaniu. Są to zazwyczaj mikrokapsułki (np. Draker), w których umieszczona jest substancja czynna powolnie wydostająca się do otoczenia.
Jakie insekty mogą pojawić się w chlewni i oborze?
Największy problem stanowią muchy. To właśnie te owady najczęściej pojawiają się w chlewni i są najbardziej uciążliwe dla zwierząt hodowlanych. Na drugim miejscu są komary. Bardzo często pojawiają się także pchły. Oprócz insektów kłopotliwe bywają także inne pasożyty. Wśród nich należy wymienić kleszcze i roztocza wywołujące świerzb.
Jakie czynniki (niewłaściwe praktyki) mogą potęgować problemy z insektami?
Nawet regularnie prowadzone prace sanitarne nie uchronią przed pojawianiem się owadów w chlewni. Jednak bieżące dbanie o właściwe warunki higieniczne może ten problem znacznie zmniejszyć. W tym kontekście najważniejsze jest usuwanie odchodów. Należy także pozbywać się resztek paszy. Dezynsekcja powinna iść w parze z ciągłym czyszczeniem obiektu. Problemem często jest stosowanie tylko jednej metody przeciwdziałania. Sam oprysk nie wystarczy. Potrzebne jest kompleksowe działanie.
Podsumowanie
W obiektach inwentarskich często pojawia się problem z insektami. Ich obecność przekłada się na zmniejszenie wydajności hodowli, a także może przyczyniać się do przenoszenia chorób. Z tego powodu należy prowadzić regularną dezynsekcję chlewni. Poprzestanie jednak na stosowaniu preparatów owadobójczych może okazać się niewystarczające. Działania muszą mieć charakter kompleksowy i rozpocząć się przed założeniem hodowli. Żeby zmniejszyć skalę problemu należy:
- dokładnie wysprzątać obiekt;
- usunąć odchody i resztki paszy;
- umyć ściany i posadzki środkami owadobójczymi;
- zastosować larwicydy;
- wprowadzić system lepów;
- zastosować pułapki zewnętrzne.