facebook youtube

Walka z gryzoniami / preparaty gryzoniobójcze jak je dobierać i kiedy stosować?

 

Pomieszczenia przeznaczone do magazynowania żywności zawsze przyciągają wiele różnych gryzoni. Największy problem występuje w okresie zimowym. Stworzenia te poszukują wtedy ciepłego schronienia i przede wszystkim miejsca, w którym mają łatwy dostęp do pokarmu. W efekcie właściciele tego typu obiektów nierzadko już na jesieni zmagają się z plagą szczurów oraz myszy. Zwierzęta te niszczą przechowywane w magazynie towary, a do tego stwarzają realne zagrożenie dla zdrowia, gdyż przenoszą różne choroby. 

 

Co zrobić, aby skutecznie chronić budynek przed gryzoniami?

 

Częste otwieranie pomieszczeń magazynowych daje gryzoniom mnóstwo szans na dostanie się do wnętrza. W efekcie jedyną skuteczną metodą ochrony przed nimi jest stworzenie specjalnego systemu monitorowania. Najlepiej skorzystać w tym celu z pomocy doświadczonej firmy zajmującej się świadczeniem usług DDD, czyli Deratyzacja, Dezynsekcja i Dezynfekcja.
Specjaliści najczęściej korzystają z tzw. zasady IPM (Integrated Pest Management), której celem jest stworzenie zintegrowanego systemu chroniącego obiekt przed szkodnikami. Prawidłowo wdrożony pozwala na eliminację gryzoni jeszcze zanim przyczynią się do powstania strat ekonomicznych.
Jego głównym elementem są odpowiednio rozmieszczone stacje deratyzacyjne, w których umieszcza się przynęty. Preparaty dobiera się pod kątem rodzaju szkodników pojawiających się w budynku. Pod uwagę bierze się również szacunkową liczbę gryzoni, stosując m.in. produkty w formie:

  • past,
  • granulatów,
  • bloków parafinowanych,
  • mieszanek zbóż, ziaren i płatków,
  • a także rozmaitych klejów czy też systemów lepowych.

Dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa osobom przebywającym w budynku wszystkie stacje deratyzacyjne muszą być czytelnie oznakowane. Wykorzystuje się do tego specjalne naklejki.
Równie istotny jest regularny monitoring punktów, w których umieszczone są przynęty. Złapane, martwe szkodniki należy jak najszybciej usunąć i przekazać do utylizacji. Konieczna jest również wymiana preparatu wabiącego „niechcianych gości” oraz weryfikacja stanu stacji deratyzacyjnej. Wszelkie uszkodzenia muszą być natychmiast usuwane.

Czy przynęty na gryzonie są bezpieczne dla ludzi?

Obecnie najczęściej stosuje się produkty należące do grupy antykoagulantów. Zawierają różne substancje czynne i wykazują się skutecznością w zwalczaniu wielu rodzajów szkodników, w tym myszy, szczurów, nornic oraz karczowników .

Charakteryzują się m.in.:

  • zaburzaniem krzepnięcia krwi (witamina K jest antidotum),
  • opóźnionym działaniem, dzięki któremu szkodniki podchodzą do trutki z dużą ufnością,
  • dużą wydajność – nawet niewielka dawka przynęty eliminuje szkodniki.

Produkty te doskonale eliminują gryzonie, ale spożyte w odpowiednio wysokich dawkach są również groźne dla innych zwierząt, jak i ludzi. Z tego powodu wysokiej jakości preparaty tego typu mają w swoim składzie benzoesan denatonium. Ponieważ jego smak jest bardzo gorzki, minimalizuje ryzyko przypadkowego spożycia przynęty.
W związku z zagrożeniem obsługa stacji deratyzacyjnych wymaga ścisłego trzymania się rygorystycznych zasad BHP. Przynęty należy umieszczać wyłącznie w przeznaczonych do tego, odpowiednio oznakowanych miejscach. Należy koniecznie zadbać o to, aby nikt inny nie miał dostępu do tych punktów. Jeśli przez dłuższy czas żadne gryzonie się nie złapią, trutkę trzeba wymienić na świeżą.

Przynęty na gryzonie dostosowane do użytku w magazynach z żywnością

Niezwykle istotne jest to, aby w przypadku zabezpieczania pomieszczeń, w których przechowywane są produkty spożywcze, używać do monitoringu przynęt bez substancji aktywnych. Godny polecenia jest m.in. preparat Chesse Bait marki Vebi, dostępny w ofercie firmy Agro-Trade. Oprócz tego wymagane jest stosowanie pułapek zatrzaskujących gryzonie i pozostawiających je przy życiu – są to tzw. chwytacze żywo-łowne.
W naszej ofercie mamy wiele wysokiej jakości przynęt mających zastosowanie w różnorodnych warunkach. Doskonale nadają się do zabezpieczania budynków przed gryzoniami. Proponujemy m.in. preparaty stosowane w obiektach położonych w sąsiedztwie magazynów z żywnością. Zalicza się do nich produkty w formie granulatu, takie jak:

Dobrze zbilansowane trutki gryzoniobójcze stanowią alternatywę dla produktów żywnościowych i odwracają uwagę gryzoni od magazynów.
Dobrym wyborem są również przynęty w formie mieszanek różnych ziaren i/ czy płatkó, w tym ciekawa nowość na rynku, produkt VENIM MIX. Jego ogromną zaletą jest obecność w składzie niezwykle silnej substancji aktywnej – Difetialonu. Dzięki niemu spożycie przez gryzonia nawet niewielkiej ilości trutki prowadzi do jego śmierci.
Niezależnie od wyboru gwarantujemy najwyższą jakość preparatów i ich zgodność z aktualnymi przepisami prawa. Są zarejestrowane w Urzędzie Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.