
Jakie są niepokojące sygnały, które mogą wskazywać na ASF?
1. Nagłe padnięcia w stadzie.
Jeżeli zauważysz nagłe padnięcia w stadzie trzody chlewnej, skontaktuj się natychmiast z lekarzem weterynarii. ASF może w niektórych przypadkach objawiać się tylko padnięciami, nie wykazując innych objawów towarzyszących.
2. Nagły wzrost wewnętrznej temperatury ciała (do 40,5-42°C).
Przy zwiększonej temperaturze osobniki mogą zachowywać się niepostrzeżenie, poruszać się normalnie oraz wykazywać niezachwiany apetyt. Nie lekceważ takich objawów i skontaktuj się natychmiast z lekarzem weterynarii. W wielu przypadkach, gorączce mogą towarzyszyć dodatkowe objawy takie jak: posmutnienie, spadek apetytu, utrudnione, szybkie oddychanie oraz zaleganie wydaliny z nosa i oczu, wymioty, zaparcia, krwista biegunka. Dodatkowo, przed śmiercią może nastąpić śpiączka, która pojawia się jeden do siedmiu dni po wystąpieniu pierwszych objawów klinicznych.
3. Objawy kliniczne towarzyszące gorączce, które mogą świadczyć o zakażeniu wirusem ASF. Wymienione poniżej objawu kliniczne, które można zaobserwować równocześnie z gorączką mogą wskazywać na zakażenie wirusem ASF:
sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała,
drobne, lecz liczne wybroczyny w skórze,
zaczerwienienie skóry widoczne zawłaszcza na końcach uszu, ogona i kończynach,
duszność,
pienisty wypływ z nosa,
wypływ z worka spojówkowego,
biegunka – często z domieszką krwi,
wymioty,
niedowład zadu,
objawy nerwowe w postaci podniecenia, drgawek mięśni i skurczów kloniczno-tonicznych,
ronienia u prośnych macior;
Występowanie objawów zbliżonych do pozostałych chorób występujących w hodowli trzody chlewnej mogą również sygnalizować występowanie wirusa w hodowli.
Występowanie objawów takich jak gorączka, wybroczyny, apatia, poronienia, padnięcia bez innych wyraźnych objawów, może oznaczać zakażenie hodowli wirusem ASF. Dlatego w przypadku najmniejszego podejrzenia lub nawet domniemania możliwości wystąpienia wirusa ASF w stadzie, należy niezwlocznie zgłosić podejrzenie ASF do powiatowego lekarza weterynarii.
Do przyjazdu lekarza weterynarii nie należy podejmować żadnych pochopnych działań. Wskazane jest szczególne zabezpieczenie miejsca hodowli i zastosowanie odpowiednich zasad higieniy po wyjściu z chlewni między innymi: bezwzględna zmiana odzieży, dezynfekcja i zmiana obuwia, dezynfekcja rąk. Osoby przebywające na terenie gospodarstwa, w szczególności te. które mogły mieć kontakt z wirusem nie powinny opuszczać gospodarstwa i kontaktować się z pozostałymi częściami hodowli trzody chlewnej.
Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej. Kolejny Artykuł poświęcony tematyce ASF wkrótce pojawi się w aktualnościach..
Top Agrar 2/208
http://wiescirolnicze.pl/hodowla/asf-objawy/
Źródło: Artykuł Zygmunt Pejsak: ,, Jak uchronic krajowe stado świń przed coraz intensywniej szerzącym się wirusem ASF w populacji dzików”: Trodza Chlewna luty 2/2018