facebook youtube

Dlaczego myszy i szczury nam zagrażają?

Myszy i szczury hodowane w warunkach domowych to miłe i przyjazne zwierzaki. Szybko przywiązują się do ludzi
i z łatwością uczą nowych sztuczek. Nieco inaczej zachowują się gryzonie dzikie, które tłumnie zamieszkują piwnice domostw oraz kanalizacje i pola. Kiedy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, małe ssaki szukając ciepła przemieszczają się w pobliże ludzkich skupisk w poszukiwaniu pożywienia i schronienia. Niskiej jakości trutki gryzoniobójcze wykładane przez człowieka mogą okazać się nieskuteczne, co rodzi ryzyko pojawienia się wielu niebezpieczeństw.

Jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą inwazja myszy lub szczurów?

 Pierwszą kwestią jest przede wszystkim zdrowie.

Nieszczepione, żyjące na wolności szczury i myszy są źródłem groźnych dla człowieka chorób. Należy pamiętać,
że gryzonie te były przyczyną wybuchu największej w historii ludzkości epidemii dżumy, która doprowadziła do śmierci ok. 30% ówczesnej populacji. Te drobne i niepozorne z wyglądu zwierzęta przenoszą także:

  • dur brzuszny,
  • leptospirozę,
  • włośnicę,
  • wściekliznę,
  • salmonellę i tularemię.

Niezwykle niebezpieczne, szczególnie dla kobiet w ciąży, jest zakażenie toksoplazmozą, która może przenosić się wraz z odchodami lub śliną gryzoni (obecnych np. na pokarmie, którą wcześniej spożywały). Ugryzienie myszy lub szczura jest nie tylko bardzo bolesne, ale może tworzyć ogniska zakażenia dla takich bakterii jak Streptobacillus moniliformis powodujących tzw. szczurzą gorączkę.

Inny problem, który należy rozważyć, to wyrządzane przez szkodniki szkody.

Między innymi w instalacjach lub w ścianach budynku. Podążający za pokarmem gryzoń, jest w stanie przegryźć się nawet przez grube mury i poważnie uszkodzić kable. To z kolei rodzi ryzyko pojawienia się dużych strat finansowych. Niestety, niektóre trutki na gryzonie okazują się nieskuteczne lub zwierzęta zwyczajnie je ignorują. Dlatego warto kupować je w sprawdzonych sklepach, np. na www.agro-trade.pl

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z gryzoniami?

Obecność tych małych i nieproszonych gości we własnej spiżarni czy piwnicy jest stosunkowo łatwa do rozpoznania. Główną oznaką są niewielkich rozmiarów odchody w kształcie ziarna. Typowy jest także charakterystyczny zapach moczu i wydzieliny gryzoni. Jeśli mamy podejrzenie, że myszy lub szczury zagnieździły się w pomieszczeniu, w którym przechowywane jest jedzenie, należy niezwłocznie je wyrzucić. W pokarmie mogą znajdować się wydzieliny zwierząt, co niesie ryzyko chorób. Widoczne są także nadgryzienia na przedmiotach, bez względu na materiał ich wykonania, np. na książkach, meblach i kablach. Ślady małych zębów mogą pojawić się nawet na framugach drzwi, listwach przypodłogowych, a także ścianach.

Na stronie internetowej Agro-Trade oraz w ofercie dystrybutora, znajdują się środki ochrony przed gryzoniami, w tym najnowszy produkt Venim, który ze względu na swoją dużą skuteczność uznawany jest za jedną z najbardziej „jadowitych” trutek na rynku. W razie pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu: