facebook youtube

Oprysk czy zamgławianie?

Dylematy dezynfekcyjne współczesnych hodowców.

Czy skuteczność zabiegu zależy od metody jaką się go przeprowadza?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

O skuteczności przeprowadzonej dezynfekcji decyduje:

  • dokładność i prawidłowy przebieg zabiegu mycia z użyciem właściwego preparatu,
  • dobór prawidłowego preparatu dezynfekcyjnego
  • przeprowadzenie dezynfekcji właściwie dobraną metodą.

Dezynfekcja przez oprysk:

W wyniku aplikacji środka dezynfekcyjnego poprzez oprysk (potocznie zwaną też dezynfekcją „na mokro”) pokrywa się dezynfekowane powierzchnie punktowo, tzw. grubą kroplą.

Preparat dezynfekcyjny w postaci roztworu cieczy roboczej dociera w miejsca najbardziej zagrożone i pozostaje na nich przez dłuższy czas. Niestety duża ilość cieczy roboczej oznacza dużą ilość wody, jaką należy zużyć w procesie dezynfekcji. Aplikując roztwór roboczy na powierzchnię, nie mamy możliwości wyeliminowania jednocześnie zarodników unoszących się w powietrzu. Wybierając metodę oprysku mamy utrudniony dostęp do szczelin i odległych zakamarków, przez co trudniej jest usunąć organizmy pasożytnicze, które tam przetrwały,

Dezynfekcja przez zamgławianie:

W przypadku dezynfekcji przez zamgławianie docieramy do trudno dostępnych miejsc i najbardziej odległych zakamarków.  Procesowi dezynfekcji poddawana jest każda powierzchnia oraz powietrze. Dezynfekcja przez zamgławianie może być wykonywana przy pomocy generatorów ULV na zimną chmurę lub generatorów ULV termicznych.

ULTRA LOW VOLUME = ULV

Metoda zamgławiania z użyciem niezwykle małych ilości preparatu. Dzięki takiemu zabiegowi czas dezynfekcji zostaje znacznie skrócony, a ilość stosowanego środka zredukowana do minimum. W ten sposób istotnie wzrasta efektywność i uzyskuje się optymalne pokrycie preparatem danego obszaru. Zamgławianie metodą ULV zapewnia pełne pokrycie powierzchni środkiem dezynfekcyjnym, dotarcie do wszystkich szczelin i zakamarków.

W przypadku generatorów ULV na zimną chmurę mamy do czynienia z kroplą o wielkości 30 mikronów. Taki zabieg daje efekt pełnej dezynfekcji zarówno dezynfekowanych powierzchni, jak i powietrza.

Używając zamgławiacza termicznego ciecz robocza odparowuje pod wpływem wysokiej temperatury, a następnie skrapla się przy kontakcie z niższą temperaturą otoczenia. Powstaje mgła, która wypełnia pomieszczenie. Kropla o wielkości 0,5 mikrona utrzymuje się znacznie dłużej niż mgła zimna co wydłuża działanie preparatu dezynfekcyjnego.

Uwaga! Nie wszystkie dezynfektanty znoszą wysokie temperatury i mogą być aplikowane poprzez zamgławiacz termiczny. Takim przykładem są środki oparte na jodzie. Zanim kupisz, zawsze sprawdź dezynfektant u dostawcy!

Metoda zamgławiania pozwala na zmniejszenie ilości podawanej cieczy roboczej w porównaniu z zabiegami przez oprysk. Zabieg jest krótszy i bardziej ekonomiczny.

Cenne wskazówki:

  1. Przed zastosowaniem preparatu dezynfekcyjnego upewnijmy się, że jest on przeznaczony do danej metody dezynfekcji, a producent podaje dawkowanie i wskazówki dotyczące danego zastosowania.
  2. Obliczając ilość roztworu roboczego w przypadku zamgławiania przeliczamy kubaturę pomieszczenia na m3, a nie m2. Przy zamgławianiu przeliczamy ilość preparatu, wody i nośnika a nie roztwór x-procentowy.
  3. W szczególnie trudnych warunkach, przy wysokim obciążeniu biologicznym lub gdy pojawiły się patogeny chorobotwórcze, zaleca się wykonanie dezynfekcji dwustopniowej, czyli najpierw poprzez oprysk, a następnie metodą zamgławiania ULV.

Agro-Trade to doświadczona firma, która od blisko 30 lat istnieje na polskim rynku.

Nasz zespół specjalistów posiada zarówno wiedzę teoretyczną jak i bogate doświadczenie praktyczne w przeprowadzaniu zabiegów i opracowywaniu procedur mycia i dezynfekcji w różnych branżach.

Wspieramy drobiarzy, hodowców trzody chlewnej, pieczarkarzy oraz plantatorów upraw szklarniowych, tunelowych i pod osłonami. Wspieramy magazyny, silosy, przechowalnie owoców i warzyw.

Oferujemy szereg rozwiązań i indywidualne podejście do klienta.

Z przyjemnością pomożemy rozwiązać Ci każdy problem.

Skontaktuj się z nami: 61 820 85 95 , info@agro-trade.pl