grupa klientów pojedynczy klient facebook youtube youtube

Produkty do bioasekuracji- co warto wiedzieć?

Dlaczego bioasekuracja jest tak ważna?

Praktycznie wszystkie zwierzęta hodowane w gospodarstwach rolnych są narażone na atak wielu różnego rodzaju czynników chorobotwórczych. Przedostające się do miejsc hodowli wirusy, bakterie czy grzyby nie tylko zakłócają pracę układu odpornościowego, ale także niejednokrotnie narażają zwierzęta na występowanie chorób, mogą powodować śmierć niektórych słabszych osobników, a co za tym idzie, przyczyniają się do obniżenia opłacalności hodowli. Dlatego tak istotne znaczenie ma prawidłowe zabezpieczenie stad zwierząt przed oddziaływaniem wszelkiego rodzaju patogenów.

 Klasyfikacja czynników chorobotwórczych obejmuje:

  • czynniki zewnętrzne, które są przenoszone głównie przez gryzonie, ptaki oraz insekty (komary, muchy itp.)
  • pozostałe czynniki zagrażające zdrowiu stada, do których należą zwierzęta gospodarskie (psy, koty), chore osobniki w stadzie, człowiek, a także różnego rodzaju urządzenia i sprzęty znajdujące się w pobliżu osobników hodowlanych.

W jaki sposób chronić zwierzęta przed chorobami? Czy maty dezynfekcyjne są potrzebne?

W celu zapewnienia bezpieczeństwa biologicznego w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, aby ferma była ogrodzona, gdyż dzięki temu można zabezpieczyć stado przed dostępem dzikich gatunków zwierząt oraz innych czynników zewnętrznych.

Kolejnym istotnym krokiem jest wyposażenie wjazdu na teren gospodarstwa rolniczego w odpowiednie niecki lub specjalistyczne dezynfekcyjne maty najazdowe. Takie rozwiązania powodują, że każdy pojazd, który pojawi się na terenie fermy, będzie musiał przejść przez wstępną strefę ochronną, w której dojdzie do dezynfekcji opon i felg. Działanie to pozwoli na zminimalizowanie ryzyka przedostania się wirusów, bakterii oraz innych patogenów na obszar, w którym są hodowane zwierzęta.

Profesjonalne maty do dezynfekcji obuwia powinny też znaleźć się przy wejściu do każdego kurnika, przy drzwiach prowadzących do obiektu, a także przed bezpośrednią bramą wejściową prowadzącą na halę. W celu zwiększenia bezpieczeństwa biologicznego zwierząt personel, który ma kontakt ze stadem, powinien zostać wyposażony w kilka par rękawic oraz obuwia na zmianę. Przed każdym wejściem na fermę pracownik powinien mieć zdezynfekowane buty, czysty strój oraz nieskażone żadnymi zarazkami rękawiczki.

O czym jeszcze pamiętać, w trosce o bezpieczeństwo biologiczne zwierząt?

Poza wkładaniem czystego obuwia czy nowej pary rękawic bardzo istotne znaczenie mają takie działania, jak dezynfekcja kurnika, chlewni oraz każdego innego pomieszczenia inwentarskiego. Jest to w szczególności bardzo ważne podczas wymiany stada – właśnie wtedy należy zadbać o dokładne umycie i zdezynfekowanie wszystkich obiektów.

Na chwilę obecną na rynku można znaleźć szeroką gamę produktów przeznaczonych do bioasekuracji, które różnią się od siebie nie tylko ceną, ale także składem, przeznaczeniem stosowania itp. Chcąc mieć pewność, że sięgniemy po odpowiedni środek, warto wcześniej sprawdzić, czy dany preparat został zarejestrowany i dopuszczony w Polsce do stosowania.

Kto i na jakiej podstawie wydaje pozwolenia dla produktów biobójczych?

Tego typu decyzje są wystawiane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych z siedzibą w Warszawie. W każdym pozwoleniu można znaleźć precyzyjne wskazanie, gdzie oraz w jakich okolicznościach może być stosowany dany produkt do bioasekuracji. Dokument ten jest wydawany głównie na podstawie badań oraz informacji, które dostarczył producent, lub dystrybutor środków dezynfekcyjnych (podmiot odpowiedzialny).

Do zwalczania różnego rodzaju chorób drobiu, w tym między innymi ptasiej grypy, najlepszy wybór będą stanowić preparaty zarejestrowane do stosowania w weterynarii. Sięgając po taki specyfik, warto też sprawdzić, czy dany produkt cechuje się potwierdzoną urzędowo skutecznością wobec grzybów, bakterii oraz wirusów.

Co jeszcze jest istotnym elementem bioasekuracji?

Jednym z ważniejszych elementów ochrony biologicznej jest także zwrócenie uwagi na zabezpieczenie pomieszczeń inwentarskich przed insektami oraz gryzoniami. Do tego celu są przeznaczone przede wszystkim trutki gryzoniobójcze i insektycydy. Preparaty deratyzacyjne mogą być rozkładane nie tylko w pomieszczeniach socjalnych, ale także dookoła obiektów inwentarskich oraz wzdłuż ogrodzenia. Należy pamiętać o stosownych oznaczeniach i zabezpieczeniach miejsc, w których wyłożyliśmy trutki.

W asortymencie Agro-Trade można znaleźć bogaty wybór tego typu produktów, które pozwalają skutecznie wytępić takie gryzonie jak myszy oraz szczury, a co więcej, mogą być stosowane praktycznie w każdych okolicznościach. Polecamy linię preparatów profesjonalnych Murin, od włoskiego producenta, który jest uznany i powszechnie wykorzystywany od kilkunastu lat w wielu krajach na świecie.

Warto pamiętać, że wirusy, bakterie oraz inne mikroorganizmy chorobotwórcze mogą być też przenoszone przez różnego rodzaju insekty. Można je zwalczać, stosując odpowiednie środki owadobójcze. Są to zwykle produkty wieloskładnikowe, które doskonale sprawdzają się w chlewniach, kurnikach oraz w wielu innych miejscach, w których hoduje się zwierzęta. Spośród tych najskuteczniejszych można wyróżnić takie preparaty jak Draker, Detmol CAP oraz Saetta czy też Duracid EC.

Podsumowanie

Nie sposób zaprzeczyć, że bioasekuracja stanowi jeden z istotniejszych czynników pozwalających skutecznie zabezpieczyć zwierzęta hodowlane przed atakiem różnego rodzaju wirusów, grzybów i bakterii. W celu zapewnienia możliwie jak najefektywniejszej ochrony biologicznej ważne jest nie tylko dbanie o czystość, ale także regularne zabezpieczanie pomieszczeń inwentarskich.

Polecane preparaty do dezynfekcji:

  • Aldekol Des FF – doskonały preparat do dezynfekcji zwalczający bakterie wirusy i grzyby, doskonale sprawdza się w obszarach weterynaryjnych oraz pieczarkarstwie, Aldekol des FF jest to  jedyny preparat zarejestrowany w Polsce na wirusa ASF,
  • Aldekol Des 03 – płynny preparat do dezynfekcji szczególnie polecany w zwalczaniu ptasiej grypy w hodowli drobiu,  doskonale sprawdza się w obszarach weterynaryjnych jak i w uprawie pieczarek i boczniaków

Preparaty zwalczające gryzonie:

  • ​​Murin Forte pasta – Doskonały preparat stosowany do ochrony przed gryzoniami dostępny w opakowaniach 1 kg, 5 kg, 10 kg oraz 20 kg.  Przeznaczony do zastosowania profesjonalnego doskonale sprawdza się na fermach, w gospodarstwach uprawiających pieczarki, w szklarniach, tunelach i osłonach. ​

Zapraszamy do składania zamówień: info@agro-trade.pl , 61 820 85 95 , 61 820 85 96 .