facebook youtube

Produkty do bioasekuracji- co warto wiedzieć?

Dlaczego bioasekuracja jest tak ważna?

Zwierzęta hodowane w gospodarstwach rolnych są narażone na atak wielu różnego rodzaju czynników chorobotwórczych. Przedostające się do miejsc hodowli wirusy, bakterie i grzyby nie tylko zakłócają pracę układu odpornościowego. Czynniki chorobotwórcze niejednokrotnie narażają zwierzęta na występowanie chorób i mogą powodować śmierć niektórych słabszych osobników. Co za tym idzie, przyczyniają się do obniżenia opłacalności hodowli. Dlatego tak istotne znaczenie ma prawidłowe zabezpieczenie zwierząt przed oddziaływaniem wszelkiego rodzaju patogenów.

 Klasyfikacja czynników chorobotwórczych obejmuje czynniki zewnętrzne i wewnętrzne:

  • czynniki zewnętrzne. Są przenoszone głównie przez gryzonie, ptaki oraz insekty (komary, muchy itp.).
  • pozostałe czynniki zagrażające zdrowiu stada. Do tej grupy należą zwierzęta gospodarskie (psy, koty), chore osobniki w stadzie, człowiek, a także różnego rodzaju urządzenia i sprzęty znajdujące się w pobliżu osobników hodowlanych.

W jaki sposób chronić zwierzęta przed chorobami? Czy maty dezynfekcyjne i ogrodzenia są potrzebne?

W celu zapewnienia bezpieczeństwa biologicznego w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, aby ferma była ogrodzona. Dzięki temu można zabezpieczyć stado przed dostępem dzikich gatunków zwierząt oraz innych czynników zewnętrznych.

Kolejnym istotnym krokiem jest wyposażenie wjazdu na teren gospodarstwa rolniczego w odpowiednie niecki lub specjalistyczne, dezynfekcyjne maty najazdowe. Takie rozwiązania powodują, że każdy pojazd, który pojawi się na terenie fermy,  musi przejechać przez wstępną strefę ochronną. W ten sposób zapewniamy dezynfekcję opon i felg. Działanie to pozwala na zminimalizowanie ryzyka przedostania się wirusów, bakterii i innych patogenów na obszar hodowli.

Profesjonalne maty do dezynfekcji obuwia powinny też znaleźć się przy wejściu do każdego kurnika. Właściwe miejsca to: przy drzwiach prowadzących do obiektu i przed bezpośrednią bramą wejściową prowadzącą na halę. W celu zwiększenia bezpieczeństwa biologicznego zwierząt, personel, który ma kontakt ze stadem, powinien zostać wyposażony w kilka par rękawic oraz obuwia na zmianę. Przed każdym wejściem na fermę pracownik powinien mieć zdezynfekowane buty, czysty strój oraz nieskażone żadnymi zarazkami rękawiczki.

O czym jeszcze pamiętać? Jak zadbać o bezpieczeństwo biologiczne zwierząt?

Poza wkładaniem czystego obuwia i nowej pary rękawic bardzo istotne są takie działania, jak dezynfekcja kurnika, chlewni oraz każdego innego pomieszczenia inwentarskiego. Dezynfekcję przeprowadza się podczas wymiany stada. To właśnie wtedy należy zadbać o dokładne umycie i zdezynfekowanie wszystkich obiektów.

Na chwilę obecną na rynku można znaleźć szeroką gamę produktów przeznaczonych do dezynfekcji. Produkty te różnią się od siebie nie tylko ceną, ale także składem oraz przeznaczeniem stosowania itp. Chcąc mieć pewność, że sięgniemy po odpowiedni środek, warto wcześniej sprawdzić, czy dany preparat został zarejestrowany i dopuszczony w Polsce do stosowania.

Kto i na jakiej podstawie wydaje pozwolenia dla produktów biobójczych?

Tego typu decyzje są wystawiane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych z siedzibą w Warszawie. W każdym pozwoleniu można znaleźć precyzyjne wskazanie, gdzie i w jakich okolicznościach może być stosowany dany produkt do dezynfekcji. Dokument ten jest wydawany głównie na podstawie badań. Wszelkie informacje i badania na temat produktu dostarcza producent lub dystrybutor środków dezynfekcyjnych (podmiot odpowiedzialny).

Jeżeli szukamy produktu do zwalczania różnego rodzaju chorób drobiu, w tym między innymi ptasiej grypy, należy szukać wśród preparatów zarejestrowanych do stosowania w weterynarii. Sięgając po taki specyfik, warto też sprawdzić, czy dany produkt cechuje się potwierdzoną urzędowo skutecznością względem wirusów.

Co jeszcze jest istotnym elementem bioasekuracji?

Jednym z ważniejszych elementów ochrony biologicznej czyli bioasekruacji jest zwrócenie uwagi na zabezpieczenie pomieszczeń inwentarskich przed insektami oraz gryzoniami. Do tego celu są wykorzystuje się trutki gryzoniobójcze i insektycydy. Preparaty deratyzacyjne mogą być rozkładane nie tylko w pomieszczeniach socjalnych, ale także dookoła obiektów inwentarskich oraz wzdłuż ogrodzenia. Należy pamiętać o stosowaniu oznaczeń i zabezpieczeń w miejscach, w których wyłożyliśmy trutki.

W asortymencie Agro-Trade można znaleźć szerokie portfolio preparatów na gryzonie. Produkty te pozwalają skutecznie wytępić takie gryzonie jak myszy i szczury. Co więcej, mogą być stosowane praktycznie w każdych okolicznościach. Polecamy linię preparatów profesjonalnych Murin, od włoskiego producenta Vebi. Produkty tej marki są uznane i powszechnie wykorzystywane od kilkunastu lat w wielu krajach na świecie.

Warto pamiętać, że wirusy, bakterie oraz inne mikroorganizmy chorobotwórcze mogą być też przenoszone przez różnego rodzaju insekty. Można je zwalczać, stosując odpowiednie środki owadobójcze. Są to zwykle produkty wieloskładnikowe. Takie rozwiązania doskonale sprawdzają się w chlewniach, kurnikach oraz pozostałych miejscach hodowli. Spośród tych najskuteczniejszych można wyróżnić takie preparaty jak Draker, Detmol CAP czy też Duracid EC.

Podsumowanie

Bioasekuracja to jeden z istotniejszych czynników w hodowli zwierząt i pozwala skutecznie zabezpieczyć zwierzęta hodowlane przed atakiem różnego rodzaju wirusów, grzybów i bakterii. W celu zapewnienia możliwie jak najefektywniejszej ochrony biologicznej ważne jest nie tylko dbanie o czystość, ale także regularne zabezpieczanie pomieszczeń inwentarskich.

Polecane preparaty do dezynfekcji:

  • Aldekol Des FF. Wysokiej jakości preparat do dezynfekcji zwalczający bakterie wirusy i grzyby. Idealnie sprawdza się w obszarach weterynaryjnych oraz pieczarkarstwie. Aldekol des FF jest to  pierwszy preparat zarejestrowany w Polsce na wirusa ASF,
  • Aldekol Des 03.  Płynny preparat do dezynfekcji szczególnie polecany w zwalczaniu ptasiej grypy w hodowli drobiu. Doskonale sprawdza się w obszarach weterynaryjnych jak i w uprawie pieczarek i boczniaków.

Preparaty zwalczające gryzonie:

  • ​​Murin Forte pasta . Skuteczny preparat stosowany do ochrony przed gryzoniami. Dostępny w opakowaniach 1 kg, 5 kg, 10 kg i 20 kg.  Przeznaczony do zastosowania profesjonalnego. Doskonale sprawdza się na fermach oraz w gospodarstwach uprawiających pieczarki, w szklarniach, tunelach i osłonach. ​

Zapraszamy do składania zamówień: info@agro-trade.pl , 61 820 85 95 , 61 820 85 96 .